С какво можем да заменим вредните и некачествени „полезни“ храни?
Всички ние, желаем да се храним здравословно, но често допускаме грешки. Избираме продукт, който е лансиран за „полезен“. С какво бихме могли да заменим предпочитаните вредни храни – лансирани като здравословни?
1. Мюсли и зърнени закуски
На пазара има видове мюсли съдържащи добавена захар, парченца млечен шоколад. Зърнените закуски приготвени фабрично са със съдържание на множество мазнини и празни калории.
Има алтенатива и тя е следната: Да си приготвим за закуска смес за мюсли у дома. Да включим овесени и ръжени ядки, орхи, сурови бадеми, лешници и да довавим пресни малини, боровинки или някакъв сезонен плод. Ако предпочитате по-сладка закуска е добре да се добави и лъжичка мед.
2. Фрешове и плодови сокове
Плодовите сокове не могат да бъдат наречени здравословни защото съдържат голямо количество захар и изкуствени оцветители. Минимално е съдържанието на плод в самата напитка. При фрешовете проблема е че от пресния плод, от който е приготвен, е останал само плодова захар . При досег с въздуха витамините се окисляват, а в готовия продукт остават много малко фибри.
Има алтернатива и тя е следната: Да се приготви смути и то да се изпие веднага. Друг начин е да си направите хранителна напитка от един или няколко вида плод, да добавите ядково мляко или натурално какао на прах.
3. Оризовки или оризов чипс
Те не са с много добри вкусови качества и имат високо въглехидратно съдържание.
Има алтернатива и тя е следната: Да се приготви зеленчуков чипс – домашен. Приготвя се по следния начин: Нарязани моркови, пъщарнак и червено цвекло на шайби и тънки ивици в тава, поръсени със зехтин сол и подправки. Поставят се в предварително загрята на 200ᵒ фурна, като за около 15 минути са готови.
4. Протеинови и пълнозърнести барове
Това са тип десертчета, съдържащи захар, глюкозно-фруктозен сироп и мазнини. Не са подходящи, но в ежедневието си човек се нуждае понякога от бърза закуска.
Има алтернатива и тя е следната: Да се приготвят у дома блокчета, които са пълнозърнести. Рецептата е следната: блендират се по избор шепа ядки с 2 супени лъжици овес, фурми, брашно от рожков – няколко супени лъжици. Към тази смес се добавя 1 супена лъжица кокосово и какаово масло – 2 супени лъжици общо. Получената консистенция се разтопява на водна баня. След това се оставя в хладилника, предварително нарязана на блокчета, за да стегнат. Така приготвен десерта е подходящ за следобеда закуска или за след тренировка. Важно е да се внимава с количеството, защото са много вкусни, но и калорични.
5. Соево мляко
При прясното мляко има дефицит на ензимът, който разгражда млечната захар. За това когато се консумира в зряла възраст причинява стомашен дискомфорт. Поради тази причина, се замества със соево мляко, но и това не е най-добрия вариант. Соята съдържа вещества, които е възможно да нарушат хормоналния баланс. Това важи за хора имащи проблем със счетовидната жлеза. В търговската мрежа се продава соево мляко, което съдържа доста захар, подсладители, за да може вкусът да се доближи най-добре до краве млякото. Тези съставки не са полезни.
Има алтернатива и тя е следната: Да се приготви бадемово мляко у дома. За 24 часа се накисват шепа бадеми. Отцеждат се добре, след което се добавят 2 чаши вода. Блендира се и се прецежда през тензух. Пулпът, който остава може да се оползотвори при приготвянето на домашни сладки или като добавка към мюсли. Така полученото бадемово мляко издържа в хладилника две денонощия. Всеки по свой вкус може да го подправи с лъжица мед или ванилия.
6. Омлет, който е приготвен само от белтъци
Яйчният белтък не съдържа мазнини и почти няма калории и е добър източник на бързо усвоими протеини. За съжаление и той се отнася към вредните „ползени“ храни. Тоа е такса защото отделяйки жълтъка, човек се лишава от важни неща. Това са витамините А, Б12 и Е, фолиева киселина, лутеин и „добър“ холестерол.
Има алтернатива и тя е следната: Да се приготви омет от два белтъка и един жълтък. По този начин ще е много по-вкусен, с по-добра хранителна стойност и без мазнини. В този случай калориите не са кой знае колко редни.
Към списъкът с вредни „полезни“ храни се включват още:
– Плодови кисели млека;
– Изкуствени подсладители;
– Маргарин и други;